COM(2005)694 - Gegarandeerde traditionele specialiteiten voor landbouwproducten en levensmiddelen - EU monitor

EU monitor; Kennis Management Tool
logo PDC
Donderdag 23 mei 2013

Let op

Deze pagina is een beperkte versie van het dossier dat onderdeel is van de EU Monitor.

 

Deze Monitor is een betaalde dienst van ANP en PDC Informatie Architectuur en stelt u in staat op eenvoudige wijze het Europese proces van wet- en regelgeving op de voet te volgen: van de indiening van het voorstel tot en met de uiteindelijke stemmingen in het Europees Parlement en de Raad van de Europese Unie

 

Zie onderaan deze pagina voor meer informatie.

 

Bent u al gebruiker van de EU Monitor? Log dan in voor de uitgebreide versie.

 
 

1.

Kengegevens

officiële titel

Voorstel voor een verordening van de Raad inzake de gegarandeerde traditionele specialiteiten voor landbouwproducten en levensmiddelen

officiële Engelstalige titel

Proposal for a Council Regulation on agricultural products and foodstuffs as traditional specialities guaranteed
 
COM-nummer COM(2005)694NLEN
extra com nummer COM(2005)694
raadsdocument 2006/98
interinstitutioneel nummer 2005/0270(CNS)

2.

Oorspronkelijk voorstel

3.

Initieel standpunt Nederlandse regering

Er zijn tot op heden in Nederland slechts weinig producten geweest die konden voldoen aan de (strenge) criteria voor het verkrijgen van een EU-erkenning. De verwachting is dat de wijzigingsvoorstellen hieraan niks veranderen. Binnen de EU zijn het voornamelijk de zuidelijke lidstaten die profiteren van belang hebben bij dit Europese systeem. Nederland kent op dit moment slechts een zestal EU-erkende streekproducten. De EU-erkenning voor Boerenkaas als Gegarandeerd traditionele specialiteit is bijna rond en over de lopende aanvragen voor Hollandse Gouda en Hollandse Edam is LNV in overleg met de zuivelsector en de Commissie. Op verzoek van de sector zijn wijzigingsverzoeken ingediend voor de productdossiers van Noord-Hollandse Gouda en Noord-Hollandse Edam. Deze zijn voor zover bekend nog niet door de Commissie in behandeling genomen. Het is voor Nederland van belang te komen tot heldere afspraken met betrekking tot de procedures die van toepassing zijn op lopende aanvragen (i.v.m. de lopende aanvragen voor Hollandse Gouda en Hollandse Edam alsmede de wijzigingsvoorstellen voor Noord-Hollandse Gouda/ Edam). Daarnaast is het voor Nederland van belang kritisch te kijken naar het terugbrengen van de bezwaartermijn van 6 naar 4 maanden. Nederland heeft in het recente verleden op verzoek van de sector een aantal keer bezwaar ingediend tegen registratie-aanvragen van andere Lidstaten waarvan een handelsbelemmerende werking uit ging, dit vergt een gedegen voorbereiding, waaronder overleg met belanghebbenden en het polsen van andere lidstaten.

Nederland heeft voorlopige reserves bij het verplicht gebruik van de communautaire logo's en aanduidingen en pleit eerder voor een facultatief gebruik. Onderzocht wordt hoe de producenten hier tegenover staan en wat de meerwaarde is van het gebruik van de logo's gecombineerd met de aanduidingen in relatie tot de extra kosten die dat met zich meebrengt. Nederland hecht ook belang aan het noemen van een termijn waarbinnen de Commissie aanvragen onderzoekt (art. 6 lid 1). De afhandeling van onze aanvraag voor Boerenkaas heeft erg lang (ruim 2,5 jaar) geduurd. Dit leidde tot onzekerheid voor de producenten. Nederland heeft aangegeven de bepalingen inzake de controles (artt. 10 en 11) nader te bestuderen om de gevolgen daarvan (voor o.a. administratieve lastendruk) goed te kunnen inschatten. Ten aanzien van de nationale erkenningsbeslissing heeft Nederland aangegeven hiervan geen voorstander te zijn als dit tot extra regelgeving leidt. Tot slot is Nederland er voorstander van dat besluitvorming blijft plaatsvinden in het (huidige) Regelgevend Comité en bepaalde beslissingen niet in het Beheerscomité worden genomen zoals de Commissie voorstelt. Een regelgevend comité is voldoende. Nederland ziet niks in de toevoeging van een beheerscomité.

 

4.

Europese rechtsgrond

Deze Verordening is gebaseerd op EG-Verdrag artikel 37. Artikel 37 maakt onderdeel uit van het hoofdstuk 'Landbouw' van het EG-Verdrag. Het heeft betrekking op vaststelling van verordeningen, richtlijnen en beschikkingen, en gemeenschappelijke ordening der markten.

 

5.

Uitgebreide versie

Van deze pagina bestaat een uitgebreide versie met de stand van zaken van het dossier, de samenvatting van de European Parliament Legislative Observatory, gegevens over de te volgen procedure, de juridische context, een overzicht van verwante dossiers, de betrokken Europese organisaties (denk aan directoraten-generaal van de Europese Commissie, EP-commissies en Raadsformaties) en personen (denk aan eurocommissarissen en Europarlementariërs) en tot slot relevante documenten.

De uitgebreide versie is beschikbaar voor betalende gebruikers van de EU Monitor van ANP en PDC Informatie Architectuur.

6.

EU Monitor

Met de EU Monitor volgt u alle Europese dossiers die voor u van belang zijn, op de voet. De Monitor signaleert de recent aan deze dossiers toegevoegde documenten en de vergaderingen waarin ze aan de orde komen. U ziet in één oogopslag van elk lopend voorstel de stand van zaken. Via e-mail-alerts en de nieuwsbrieffunctie zijn u en uw relaties altijd onmiddellijk op de hoogte.

De EU Monitor is ook beschikbaar in het Engels.

Als u meer wilt weten over de EU Monitor, neem dan contact op met René Wijne van ANP. U kunt hem telefonisch bereiken op 070-4141424.