Toelichting bij COM(2025)269 - Machtiging om namens de EU onderhandelingen te openen met het oog op het sluiten van een uitvoeringsprotocol bij de partnerschapsovereenkomst inzake duurzame visserij met de Seychellen - Hoofdinhoud
Dit is een beperkte versie
U kijkt naar een beperkte versie van dit dossier in de EU Monitor.
dossier | COM(2025)269 - Machtiging om namens de EU onderhandelingen te openen met het oog op het sluiten van een uitvoeringsprotocol bij de ... |
---|---|
bron | COM(2025)269 ![]() ![]() |
datum | 04-06-2025 |
• Motivering en doel van het voorstel
De Commissie stelt voor te onderhandelen over een nieuw uitvoeringsprotocol bij de partnerschapsovereenkomst inzake duurzame visserij met de Seychellen, dat aansluit bij de behoeften van de vloot van de Unie en in overeenstemming is met de artikelen 28, 31 en 32 van Verordening (EU) nr. 1380/2013 inzake het gemeenschappelijk visserijbeleid (GVB) 1 en met de conclusies van de Raad van 19 maart 2012 over een mededeling van de Commissie inzake de externe dimensie van het GVB.
• Verenigbaarheid met bestaande bepalingen op het beleidsterrein
De huidige partnerschapsovereenkomst inzake duurzame visserij (PODV) tussen de Europese Unie en de Seychellen 2 is op 24 februari 2020 in werking getreden voor een duur van zes jaar en kan stilzwijgend worden verlengd met telkens zes jaar. Het huidige zesjarige uitvoeringsprotocol 3 is op 24 februari 2020 in werking getreden en loopt af op 23 februari 2026. In dat protocol zijn de vangstmogelijkheden voor de vloot van de Unie en de overeenkomstige financiële tegenprestatie van de Unie en de reders vastgelegd. Hierbij wordt aanbevolen te onderhandelen over een nieuw uitvoeringsprotocol bij de huidige PODV met de Seychellen.
De aan de Seychellen verschuldigde jaarlijkse openbare financiële tegenprestatie van de Unie bedraagt 2 500 000 EUR voor toegang, plus een specifiek bedrag van 2 800 000 EUR dat bestemd is voor sectorale steun voor het visserijbeleid.
Het protocol met de Seychellen voorziet in vangstmogelijkheden voor tonijn en over grote afstanden trekkende soorten voor Unievaartuigen uit vier lidstaten (Spanje, Frankrijk, Italië en Portugal). De Europese Unie beschikt al over een goed ontwikkeld netwerk van bilaterale partnerschapsovereenkomsten inzake duurzame visserij (PODV’s) in de Indische Oceaan, namelijk met Mauritius en Madagaskar.
PODV’s passen binnen de doelstellingen van het gemeenschappelijk visserijbeleid op internationaal niveau omdat ze ervoor zorgen dat de visserijactiviteiten van de Unie buiten de wateren van de Unie berusten op dezelfde beginselen en normen als die welke gelden in het kader van het recht van de Unie. Voorts stimuleren PODV’s wetenschappelijke samenwerking tussen de EU en het partnerland, bevorderen zij transparantie en duurzaamheid met het oog op een beter beheer van de visbestanden, en zetten zij aan tot governance door het ondersteunen van de monitoring, controle en bewaking van de activiteiten van de nationale en buitenlandse vloten en door financiële middelen ter beschikking te stellen voor de bestrijding van illegale, ongemelde en ongereglementeerde visserij (IOO-visserij) en voor de duurzame ontwikkeling van de lokale visserijsector. PODV’s vormen een aanvulling op andere instrumenten van de Unie, waaronder het instrument voor nabuurschapsbeleid, ontwikkeling en internationale samenwerking (NDICI), om de nationale en regionale capaciteit op het gebied van visserijbeheer te versterken. PODV’s versterken de positie van de Unie in internationale en regionale visserijorganisaties: voor de Seychellen met name in de Commissie voor de tonijnvisserij in de Indische Oceaan (IOTC).
• Verenigbaarheid met andere beleidsterreinen van de Unie
De onderhandelingen over een nieuw uitvoeringsprotocol met de Seychellen zijn in overeenstemming met het externe optreden van de Unie ten aanzien van de landen in Afrika, het Caribisch gebied en de Stille Oceaan (ACS), en met name met de doelstellingen van de Unie met betrekking tot de eerbiediging van de democratische beginselen en de mensenrechten.
2. RECHTSGRONDSLAG, SUBSIDIARITEIT EN EVENREDIGHEID
• Rechtsgrondslag
De procedurele rechtsgrondslag voor het besluit is het vijfde deel van het Verdrag betreffende de werking van de Europese Unie (VWEU) “Extern optreden van de Unie”, titel V “Internationale overeenkomsten”, artikel 218, waarin de procedure is vastgesteld voor het onderhandelen over en het sluiten van overeenkomsten tussen de Unie en derde landen. De materiële rechtsgrondslag is artikel 43, lid 2, VWEU met betrekking tot het gemeenschappelijk visserijbeleid.
• Subsidiariteit (bij niet-exclusieve bevoegdheid)
Niet van toepassing, exclusieve bevoegdheid.
• Evenredigheid
Het besluit staat in verhouding tot de doelstelling om een juridisch, ecologisch, economisch en sociaal bestuurskader voor visserijactiviteiten van vaartuigen van de Unie in wateren van derde landen tot stand te brengen, overeenkomstig artikel 31 van Verordening (EU) nr. 1380/2013 inzake het gemeenschappelijk visserijbeleid.
• Keuze van het instrument
In artikel 218, lid 3, VWEU is bepaald dat daarvoor een besluit van de Raad vereist is.
3. EVALUATIE, RAADPLEGING VAN BELANGHEBBENDEN EN EFFECTBEOORDELING
• Evaluatie van bestaande wetgeving en controle van de resultaatgerichtheid ervan
De Commissie heeft in 2024 een ex-postevaluatie verricht van het huidige protocol bij de PODV met de Seychellen, alsmede een ex-ante-evaluatie van een mogelijke vernieuwing van het protocol. De conclusies van die evaluatie staan in een afzonderlijk werkdocument van de diensten van de Commissie.
In de evaluatie wordt geconcludeerd dat de visserijsector van de Unie veel belangstelling heeft voor de visserij in de Seychellen en dat de vernieuwing van het protocol in het belang is van beide partijen. Voorts zou de vernieuwing van het protocol bijdragen tot een betere monitoring, controle en bewaking en tot een betere governance van de visserij in de regio.
Voor de Unie is het belangrijk een instrument in stand te houden dat een nauwe sectorale samenwerking mogelijk maakt met de Seychellen, die een strategische speler zijn op subregionaal niveau vanwege het visserijgebied onder hun jurisdictie en een belangrijke bondgenoot in het kader van de IOTC. Voorts betekent dit voor de Unievloot dat de toegang tot een belangrijk visserijgebied behouden blijft, waardoor vangststrategieën kunnen worden opgezet binnen een meerjarig internationaal rechtskader. Gezien de belangrijke rol van de Seychellen als het gaat om de verwerking van in de Indische Oceaan gevangen tonijn en om de resulterende uitvoer van tonijnproducten naar de Unie, is het beoogde nieuwe protocol bovendien van extra groot belang voor zowel de visserijsector van de Unie als het partnerland. Voor de Seychelse autoriteiten is het de bedoeling de betrekkingen met de Unie voort te zetten om de oceaangovernance te versterken en daartoe gebruik te maken van de specifieke sectorale steun die mogelijkheden biedt inzake meerjarenfinanciering.
• Raadpleging van belanghebbenden
In het kader van de evaluatie is overlegd met de lidstaten, vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en internationale middenveldorganisaties, alsook met de visserijautoriteiten en het maatschappelijk middenveld van de Seychellen. Er heeft ook overleg plaatsgevonden in het kader van de adviesraad voor de vollezee-/verrezeevloot.
• Bijeenbrengen en gebruik van expertise
Inhoudsopgave
• Effectbeoordeling
• Resultaatgerichtheid en vereenvoudiging
• Grondrechten
In de onderhandelingsrichtsnoeren, die in de bijlage bij het besluit worden voorgesteld, wordt aanbevolen machtiging te verlenen voor het openen van onderhandelingen, die onder meer moeten leiden tot de opname van een clausule over de gevolgen van schendingen van de mensenrechten en van de democratische beginselen.
4. GEVOLGEN VOOR DE BEGROTING
Een nieuw protocol heeft gevolgen voor de begroting omdat een financiële tegenprestatie aan de Seychellen wordt betaald. De overeenkomstige begrotingsmiddelen (vastleggings- en betalingskredieten) moeten elk jaar worden opgenomen in de begrotingslijn voor partnerschapsovereenkomsten inzake duurzame visserij (11 03 01) en moeten verenigbaar zijn met de financiële programmering van het meerjarig financieel kader 4 voor 2022-2027. De jaarlijkse bedragen voor vastleggingen en betalingen worden vastgesteld in het kader van de jaarlijkse begrotingsprocedure, onder meer in de reservelijn voor protocollen die niet bij het begin van het jaar in werking zijn getreden 5 .
5. OVERIGE ELEMENTEN
• Uitvoeringsplanning en regelingen betreffende controle, evaluatie en rapportage
De onderhandelingen zullen naar verwachting aanvangen aan het begin van het laatste kwartaal van 2025.
• Artikelsgewijze toelichting
De Commissie beveelt aan dat:
— de Raad de Commissie machtigt tot het openen en voeren van onderhandelingen met het oog op het sluiten van een nieuw uitvoeringsprotocol bij de partnerschapsovereenkomst inzake duurzame visserij met de Seychellen;
— de Commissie in dit verband wordt aangewezen als onderhandelaar van de EU;
— de Commissie de onderhandelingen in overleg met het speciaal comité voert overeenkomstig de bepalingen van het Verdrag betreffende de werking van de Europese Unie;
— de Raad de bij deze aanbeveling gevoegde onderhandelingsrichtsnoeren goedkeurt.
BESLUIT VAN DE RAAD
tot machtiging om namens de Europese Unie onderhandelingen te openen met het oog op het sluiten van een uitvoeringsprotocol bij de partnerschapsovereenkomst inzake duurzame visserij tussen de Europese Unie en de Seychellen
DE RAAD VAN DE EUROPESE UNIE,
Gezien het Verdrag betreffende de werking van de Europese Unie, en met name artikel 43, lid 2, in samenhang met artikel 218, leden 3 en 4,
Gezien de aanbeveling van de Europese Commissie,
Overwegende dat onderhandelingen moeten worden geopend met het oog op de sluiting van een nieuw uitvoeringsprotocol bij de partnerschapsovereenkomst inzake duurzame visserij met de Seychellen,
HEEFT HET VOLGENDE BESLUIT VASTGESTELD:
De Commissie wordt gemachtigd om namens de Unie te onderhandelen over een nieuw uitvoeringsprotocol bij de partnerschapsovereenkomst inzake duurzame visserij met de Seychellen.
De onderhandelingsrichtsnoeren zijn opgenomen in de bijlage.
De onderhandelingen worden gevoerd in overleg met de Groep extern visserijbeleid van de Raad.
Dit besluit is gericht tot de Commissie.
Gedaan te Brussel,
De voorzitter
(1) Verordening (EU) nr. 1380/2013 van het Europees Parlement en de Raad van 11 december 2013 inzake het gemeenschappelijk visserijbeleid, tot wijziging van Verordeningen (EG) nr. 1954/2003 en (EG) nr. 1224/2009 van de Raad en tot intrekking van Verordeningen (EG) nr. 2371/2002 en (EG) nr. 639/2004 van de Raad en Besluit 2004/585/EG van de Raad (PB L 354 van 28.12.2013, blz. 22).
(2) EUR-Lex — 22023A0322(01) — NL — EUR-Lex
(3) EUR-Lex — 22023A0322(01) — NL — EUR-Lex
(4) Artikel 20 van het Interinstitutioneel Akkoord van 16 december 2020 tussen het Europees Parlement, de Raad van de Europese Unie en de Europese Commissie betreffende begrotingsdiscipline, samenwerking in begrotingszaken en goed financieel beheer, alsmede betreffende nieuwe eigen middelen, met inbegrip van een routekaart voor de invoering van nieuwe eigen middelen (PB L 433 I van 22.12.2020, blz. 28, ELI: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/NL/TXT/PDF/?uri=OJ:L:2020:433I:FULL ).
(5) Hoofdstuk 40 (reservelijn 30 02 02) in overeenstemming met het interinstitutioneel akkoord inzake het MFK (2013/C 373/01).