Bijlagen bij COM(2014)654 - Veerkracht op korte termijn van het Europese gassysteem - Paraatheid tegen een mogelijke verstoring van de gastoevoer uit het oosten tijdens de herfst en winter van 2014/2015 - Hoofdinhoud
Dit is een beperkte versie
U kijkt naar een beperkte versie van dit dossier in de EU Monitor.
dossier | COM(2014)654 - Veerkracht op korte termijn van het Europese gassysteem - Paraatheid tegen een mogelijke verstoring van de gastoevoer uit ... |
---|---|
document | COM(2014)654 ![]() ![]() |
datum | 16 oktober 2014 |
[36] Overeenkomstig Verordening (EU) nr. 984/2013 van de Commissie. Deze verordening is weliswaar door sommige landen reeds ten uitvoer gelegd, hetgeen zeer waardevol is, maar de uiterste datum daarvoor is pas 1 november 2015.
[37] Overeenkomstig artikel 19, lid 4, van Verordening (EG) nr. 715/2009 betreffende de voorwaarden voor de toegang tot aardgastransmissienetten.
[38] Tegelijkertijd heeft de extra opslaginjectie uit toegenomen invoer uit Rusland via Oekraïne ertoe geleid dat de uitvoer naar Oekraïne is opgeschort, hetgeen een betreurenswaardig gevolg hiervan is.
[39] Op grond van de verordening inzake de veiligstelling van de aardgasvoorziening moeten de lidstaten een preventief actieplan opstellen om de vastgestelde risico's op te heffen of af te zwakken, evenals een noodplan met maatregelen om de effecten van een verstoring van de gaslevering weg te nemen of te beperken.
[40] Zie de nationale actieplannen voor energie uit hernieuwbare bronnen.
[41] Overeenkomstig Richtlijn 2004/67.
[42] Zie de projecten die specifiek zijn opgesomd in de mededeling van de Commissie over een Europese strategie voor energiezekerheid, blz. 23 en 24.
Bijlage 1: Specifieke aanbevelingen voor de meest getroffen landen
Lidstaat || Blootstelling[1] || SPECIFIEKE AANBEVELINGEN
Estland || 204 miljoen m³ 100 % || De politieke steun waarborgen die vereist is om cruciale overeenkomsten te bereiken over gezamenlijke noodmaatregelen in verband met gevoelige kwesties, zoals de te verdelen gasvolumes en de marktbestemming. Snelle vaststelling van een gezamenlijk noodplan en een gezamenlijk preventief actieplan. Afronding vóór december van een overeenkomst met Litouwen om beschermde afnemers in het geval van een noodsituatie van gas te voorzien vanuit de LNG-terminal van Klaipeda. Overwegen het niveau van de voorraden te verhogen om brandstofswitching mogelijk te maken zodat installaties tijdens een noodsituatie kunnen blijven draaien in afwachting van de levering van alternatieve brandstoffen. Onderzoeken van marktoplossingen, zoals contracten met afschakelingsclausule, om in geval van verstoring van de voorziening aan de gasbehoeften te kunnen voldoen of die behoeften te verlichten. Zorgen voor derdepartijentoegang tot het gassysteem ondanks de afwijking van het derde energiepakket. Zorgen voor een duidelijke politieke wil om investeringen te versnellen in infrastructuur zoals de Balticconnector (interconnector Estland-Finland) en de regionale LNG-terminal.
Letland || 39 miljoen m³ 15 % || De politieke steun waarborgen die vereist is om cruciale overeenkomsten te bereiken over gezamenlijke noodmaatregelen in verband met gevoelige kwesties, zoals de te verdelen gasvolumes en de marktbestemming. Snelle vaststelling van een gezamenlijk noodplan en een gezamenlijk preventief actieplan. Zorgen voor derdepartijentoegang tot de opslagfaciliteit van Incukalns en het Letse gastransportsysteem, ondanks de afwijking van het derde energiepakket. Overwegen van op de marktwerking gebaseerde oplossingen, alsook van maatregelen aan de vraagzijde om de effecten van een crisis te verzachten. Herziening van de definitie van beschermde afnemers om die in overeenstemming te brengen met die van andere lidstaten in de regio en met Verordening (EU) nr. 994/2010.
Litouwen || 693 miljoen m³ 59 % || De politieke steun waarborgen die vereist is om cruciale overeenkomsten te bereiken over gezamenlijke noodmaatregelen in verband met gevoelige kwesties, zoals de te verdelen gasvolumes en de marktbestemming. Snelle vaststelling van een gezamenlijk noodplan en een gezamenlijk preventief actieplan. Overwegen het niveau van de voorraden te verhogen om brandstofswitching mogelijk te maken zodat installaties tijdens een noodsituatie kunnen blijven draaien in afwachting van de levering van alternatieve brandstoffen. Voortzetting van de modernisering van de pijpleiding Klaipeda-Kursenai om een intensiever gebruik van de LNG-terminal van Klaipeda mogelijk te maken.
Finland || 2255 miljoen m³ 100 % || De politieke steun waarborgen die vereist is om cruciale overeenkomsten te bereiken over gezamenlijke noodmaatregelen in verband met gevoelige kwesties, zoals de te verdelen gasvolumes en de marktbestemming. Snelle vaststelling van een gezamenlijk noodplan en een gezamenlijk preventief actieplan. De haalbaarheid van brandstofswitching gedurende noodsituaties waarborgen door belemmeringen voor het aanvullen van voorraden weg te werken, met name op het gebied van logistiek. Zorgen voor een duidelijke politieke wil om investeringen te versnellen in infrastructuur zoals de Balticconnector (interconnector Estland-Finland) en de regionale LNG-terminal. Voortzetting van de bouw van lokale LNG-terminals (Turku, Pori, Tornio).
Bulgarije || 843 miljoen m³ 76 % || Ondertekening van het memorandum van overeenstemming met Griekenland inzake elektriciteits-gasuitwisseling in het geval van noodsituaties, met focus op wederzijds voordeel. Overwegen van een soortgelijke elektriciteit-gaswisseling met Turkije. Noodplan met de warmtekracht‑ en verwarmingssector en de industrie inzake grootschalige brandstofswitching. Voltooiing van de interconnector Roemenië-Bulgarije. Verbintenis om gasstromen mogelijk te maken naar de voormalige Joegoslavische Republiek Macedonië. Verhoging van de transparantie van de gassector en versnelde toepassing van de internemarktregels die van invloed zijn op de handel. In laatste instantie moet de Europese Commissie overwegen een speciale kortetermijnafwijking van de milieuwetgeving toe te staan voor de kolengestookte elektriciteitscentrale van Varna.
Griekenland || 109 miljoen m³ 18 % || Ondertekening van het memorandum van overeenstemming met Bulgarije inzake elektriciteits-gasuitwisseling in het geval van noodsituaties, met focus op wederzijds voordeel. Noodplan met de warmtekracht‑ en verwarmingssector en de industrie inzake grootschalige brandstofswitching. Ontwikkeling van een noodplan voor de economische voorzieningszekerheid. Overwegen van een overeenkomst met Turkije om de gasvoorziening veilig te stellen in het geval van verstoringen van de levering.
Roemenië || 1027 miljoen m³ 32 % || Omschrijving van beschermde afnemers overeenkomstig de verordening betreffende de veiligstelling van de gaslevering. Voltooiing van de interconnector Roemenië-Bulgarije. Samenwerking met Moldavië inzake de voorwaarden waaronder gasleveringen via de voornaamste netwerken kunnen plaatsvinden. Onderzoeken van Roemeense systeemopties om de capaciteit van de interconnector Hongarije-Roemenië te vergroten. Publicatie van opslagdata door Romgaz op het 'Gas Storage Europe'-transparantieplatform.
Hongarije || 2170 miljoen m³ 35 % || Verhoging van de transparantie in de energiesector. Verbintenis om testgerelateerde kwesties in verband met de pijpleiding Slowakije-Hongarije op te lossen zodat die op 1 januari 2015 kan worden opgeleverd. Overeenkomst met naburige landen om het volledig gebruik (zowel ontvangst als verzending van gas) van interconnectoren onder marktvoorwaarden en op basis van het solidariteitsbeginsel mogelijk te maken in het geval van een noodsituatie qua voorzieningszekerheid. In dat verband, snelle tenuitvoerlegging van de voorzieningszekerheidsaspecten van de intergouvernementele overeenkomst met Kroatië die ook 'reverse flows' naar Hongarije mogelijk maken.
Kroatië || 41 miljoen m³ 12 % || Herevaluatie van het grote aandeel beschermde afnemers. Snelle tenuitvoerlegging van de voorzieningszekerheidsaspecten van de intergouvernementele overeenkomst met Hongarije die ook 'reverse flows' naar dat land mogelijk maken.
Bijlage 2: Specifieke aanbevelingen voor de verdragsluitende partijen van de Energiegemeenschap
Verdragsluitende partij || Blootstelling || SPECIFIEKE AANBEVELINGEN
Bosnië en Herzegovina || 139 miljoen m³ 100 % || Verhoging van de voorraden huisbrandolie om switching van gasgestookte warmteproductie mogelijk te maken tegen eind november 2014. Een beperkte definitie van beschermde afnemers hanteren en een marktopening op nationaal niveau voor de elektriciteits‑ en gasmarkten toestaan, in de eerste plaats voor niet-huishoudelijke afnemers tegen eind november 2014. Een diepgaande hervorming van de gassector op nationaal niveau opzetten om derdepartijentoegang tot alle entiteiten en ontvlechting van de systeembeheerders mogelijk te maken en vanaf januari 2015 de infrastructuur flexibeler te gebruiken. Samenwerken met Servië en Hongarije voor de opstelling en tenuitvoerlegging van technische bepalingen voor het beheer van het stelsel van gecoördineerde derdepartijentoegang tot bestaande pijpleidingen. Start van de raadplegingen in november 2014.
Voormalige Joegoslavische Republiek Macedonië || 128 miljoen m³ 100 % || Aangezien het directe verbruik van aardgas door huishoudens zeer beperkt is, ervoor zorgen dat de levering van huisbrandolie onder marktvoorwaarden gewaarborgd is om brandstofswitching mogelijk te maken (november 2014). Voor elke afzonderlijke industriële installatie, opstelling van gasverbruiksreductieplannen die in noodsituaties kunnen worden uitgevoerd (november 2014). Gezien het hoge verbruiksaandeel van de industrie is het cruciaal om een definitie van beschermde gasafnemers te introduceren die beperkt is tot huishoudens en de meest gevoelige sectoren (zoals overheidsdiensten) en om een volledige marktopening op nationaal niveau voor de elektriciteits‑ en gasmarkten mogelijk te maken, zeker voor niet-huishoudelijke afnemers (januari 2015).
Moldavië || N.v.t. || Vaststelling van nadere gegevens over het potentieel van maatregelen aan de vraagzijde (vermindering van het verbruik en overstappen op olie voor verwarming en op elektriciteit) op het niveau van afzonderlijke ondernemingen, de huishoudelijke sector en de overheidsdiensten. Deze maatregelen in november 2014 opnemen in het momenteel opgestelde actieplan. Verstrekken van alle nodige vergunningen en machtigingen die vereist zijn voor de exploitatie van de pijpleiding Iasi-Ungheni tussen Roemenië en Moldavië, toepassing van niet-discriminerende gastarieven voor invoer vanuit Roemenië. Afronding van deze acties in november 2014. Met urgentie de nodige bouwwerkzaamheden voor het aansluiten van infrastructuur uitvoeren om op het grondgebied van Moldavië gas te verdelen dat afkomstig is van de interconnector. Samenwerking met Oekraïne en Roemenië inzake de voorwaarden waaronder Oekraïne en Roemenië bereid zijn om Moldavië van gas te voorzien vanuit de voornaamste netwerken. Oekraïne raadplegen over de voorwaarden voor toegang tot en gebruik van de opslagcapaciteit in Bogorodchany in West-Oekraïne. Start van raadplegingen in november 2014.
Servië || 631 miljoen m³ 64 % || Vaststelling van de exacte en realistische omvang van inperking van bepaalde industriële sectoren, met daarbij beperking van de groep van beschermde afnemers tot uitsluitend huishoudens en de meest gevoelige sectoren (tegen eind november 2014). Tenuitvoerlegging van ontvlechting en waarborgen van effectieve toegang van derden tot ongebruikte capaciteit van bestaande pijpleidingen en gasopslagfacitilteiten overeenkomstig de gedetailleerde bepalingen van het derde pakket (tegen januari 2015). Coördinatie, samen met Hongarije en Bosnië en Herzegovina, van het ontwerp en de tenuitvoerlegging van technische bepalingen om het stelsel van derdepartijentoegang op een gecoördineerde wijze te benutten. Start van de raadplegingen in november 2014. Alle vereiste maatregelen nemen om de bouw van de interconnector Bulgarije-Servië op te starten en die operationeel te maken in 2015.
Oekraïne || 5000 miljoen m³ [2] || Vinden van een wederzijds bevredigende overeenkomst voor de hervatting van de levering van Russisch gas aan Oekraïne tijdens de winter, op basis van een voorstel voor een "interim-winterpakket" dat de Commissie heeft voorgelegd in het kader van het lopende trilaterale overleg (tegen oktober 2014). Urgente uitbreiding van de brandstofvoorraden in het land en tegelijk exploratie van alle mogelijke middelen om gasleveringen uit inheemse bronnen en via invoer te verhogen (tegen november 2014). Onderzoek naar het volledige potentieel van maatregelen aan de vraagzijde en van brandstofswitching zowel voor stadsverwarming en in de verschillende industriële sectoren, als voor huishoudens en in de overheidsdiensten, als onderdeel van het nationaal noodplan voor energie (tegen oktober 2014). Evaluatie en actualisering van alle noodprocedures in de verschillende energiesectoren, rekening houdend met de specifieke bedreigingen voor de komende winter, overeenkomstig de aanbevelingen van het nationaal noodplan voor energie (tegen oktober 2014). Voortzetting, met urgentie, van hervormingen van de gassector, inclusief de openstelling van de gas‑ en elektriciteitsmarkten, de exploitatie van pijpleidingen en opslagfaciliteiten, en de ontvlechting (tegen januari 2015).
Montenegro, Kosovo* en Albanië || N.v.t. || Aangezien aardgas ontbreekt in de energiebalans van Montenegro, Kosovo* en Albanië, kan het effect van een verstoring van de gaslevering uitsluitend van indirecte aard zijn, namelijk door een toename van de elektriciteitsvraag op regionaal niveau. De Commissie beveelt aan de situatie van de elektriciteitsvraag en het desbetreffende aanbod nauwlettend te monitoren.
[1] Tekort aan gas per getroffen land in het scenario waarin de gastoevoer uit Rusland zes maanden wordt onderbroken en een koudegolf plaatsvindt (totaal tekort in miljoen m³ en grootste relatieve maandelijkse tekort in %).
[2] Blootstelling overeenkomstig eigen evaluatie in nationaal rapport.