Gewijzigd amendement Meulenkamp ter vervanging van nr. 52 over verhoogde griffiekosten bij bouwzaken - Hoofdinhoud
Dit gewijzigd amendement i is onder nr. 63 toegevoegd aan wetsvoorstel 36512 - Wet versterking regie volkshuisvesting.
Inhoudsopgave
Officiële titel | Gewijzigd amendement van het lid Meulenkamp ter vervanging van nr. 52 over verhoogde griffiekosten bij bouwzaken |
---|---|
Documentdatum | 25-06-2025 |
Publicatiedatum | 25-06-2025 |
Kenmerk | 36512, nr. 63 |
Externe link | origineel bericht |
TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL
2
Vergaderjaar 2024-2025
36 512
Wijziging van de Algemene wet bestuursrecht, de Huisvestingswet 2014, de Omgevingswet, de Wet maatschappelijke ondersteuning 2015 en de Woningwet in verband met de versterking van de regie op de volkshuisvesting en met het oog op enkele andere met de volkshuisvesting samenhangende maatregelen (Wet versterking regie volkshuisvesting)
Nr. 63
gewijzigd AMENDEMENT VAN HET LID MEULENKAMP TER VERVANGING VAN DAT GEDRUKT ONDER NR. 52
Ontvangen 25 juni 2025
De ondergetekende stelt het volgende amendement voor:
Artikel I wordt als volgt gewijzigd:
-
1.Voor de tekst wordt de onderdeelsaanduiding “B” geplaatst.
-
2.Voor onderdeel B worden een aanhef en een onderdeel ingevoegd, luidende:
De Algemene wet bestuursrecht wordt als volgt gewijzigd:
A
Aan artikel 8:41, tweede lid, wordt onder vervangingvan de punt aan het slot van onderdeel c door een komma, een onderdeel toegevoegd, luidende:
-
d.in afwijking van de onderdelen a, b en c, bedraagt het griffierecht € 1000 indien beroep is ingesteld tegen een van de volgende besluiten, voor zover dat besluit betrekking heeft op de bouw van een of meer woningen:
1°. een besluit op een aanvraag om een omgevingsvergunning voor een omgevingsplanactiviteit bestaande uit een bouwactiviteit of een bouwactiviteit als bedoeld in artikel 5.1 van de Omgevingswet;
2°. een projectbesluit of besluit ter uitvoering daarvan als bedoeld in artikel 5.44 van de Omgevingswet; of
3°. een besluit tot vaststelling of wijziging van een omgevingsplan als bedoeld in artikel 2.4 van de Omgevingswet.
-
3.In onderdeel B (nieuw) vervalt in de aanhef “bij de Algemene wet bestuursrecht”.
Toelichting
De indiener van dit amendement beoogt de griffiekosten voor bestuurlijke zaken ten aanzien van omgevingsplannen, omgevingsvergunningen en projectbesluiten voor zover dat besluit betrekking heeft op de bouw van een of meer woningen te verhogen.
Op dit moment is er een grote voorraad aan in te plannen bouwzaken. De doorlooptijd bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State is een groot probleem. Dit zorgt ervoor dat vertraging bij bouwprojecten aan de orde van de dag is, terwijl snelle procedures noodzakelijk zijn om de woningnood te bestrijden. Het verhogen van de griffiekosten kan ervoor zorgen dat mensen die onterecht bezwaar en beroep aantekenen een eerlijkere bijdrage aan het rechtssysteem moeten voldoen. Bovendien legt een verhoging een extra belemmering op om te gaan procederen tegen een bouwplan wanneer een belanghebbende bij voorbaat verwacht geen kans te maken voor de rechter. Vanzelfsprekend mag er geen sprake zijn van belemmering van het grondrecht tot de toegang tot de rechter. De verhoging van het griffierecht is bedoeld om een afweging te stimuleren inzake het beoogde resultaat van het instellen van beroep: is het beroep gericht op de inhoud of louter gericht op het traineren van het woningbouwproject?
De indiener van het amendement beoogt het griffierecht in het bestuursrecht voor bestuurlijke zaken ten aanzien van omgevingsplannen, omgevingsvergunningen, en projectbesluiten te verhogen naar € 1.000. Het amendement laat de huidige situatie voor onvermogenden in tact, waarbij zij dus voor een gering bedrag een procedure kunnen voeren. Het amendement laat tevens de huidige situatie in stand waarbij mensen in de meeste gevallen de betaalde griffiekosten terugkrijgen wanneer zij de zaak winnen.
Dit amendement is in lijn met de aangenomen motie Meulenkamp c.s. (2025/25, 36 600 CXII, nr.55.), die met geruime meerderheid door de Tweede Kamer is aangenomen. Ook is het in lijn met hetgeen de adviesgroep van het programma STOER heeft opgenomen in het conceptrapport.
Meulenkamp