Amendement Dobbe over een nationale enquête vrouwengezondheid - Wijziging van de begrotingsstaten van het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (XVI) voor het jaar 2025 (wijziging samenhangende met de Voorjaarsnota)

Dit amendement i is onder nr. 10 toegevoegd aan wetsvoorstel 36725 XVI - Wijziging begroting Volksgezondheid, Welzijn en Sport 2025 (Voorjaarsnota).

1.

Kerngegevens

Officiële titel Wijziging van de begrotingsstaten van het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (XVI) voor het jaar 2025 (wijziging samenhangende met de Voorjaarsnota); Amendement; Amendement van het lid Dobbe over een nationale enquête vrouwengezondheid
Document­datum 01-07-2025
Publicatie­datum 01-07-2025
Nummer KST36725XVI10
Kenmerk 36725 XVI, nr. 10
Externe link origineel bericht
Originele document in PDF

2.

Tekst

Tweede Kamer der Staten-Generaal

Vergaderjaar 2024-2025

 

36 725 XVI

Wijziging van de begrotingsstaten van het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (XVI) voor het jaar 2025 (wijziging samenhangende met de Voorjaarsnota)

Nr. 10

AMENDEMENT VAN HET LID DOBBE

Ontvangen 1 juli 2025

De ondergetekende stelt het volgende amendement voor:

De begrotingsstaat wordt als volgt gewijzigd:

I

In artikel 4 Zorgbreed beleid worden het verplichtingenbedrag en het uitgavenbedrag verlaagd met 500 (x € 1.000).

II

In artikel 4 Zorgbreed beleid worden het verplichtingenbedrag en het uitgavenbedrag verhoogd met 500 (x € 1.000).

Toelichting

Vrouwen krijgen nog altijd te maken met ongelijkheid als het gaat om gezondheid en de zorg. De gezondheidszorg is namelijk jarenlang gebaseerd op het mannenlichaam: onderzoek en behandelingen zijn daardoor minder goed afgestemd op vrouwen. Vrouwen worden daardoor bijvoorbeeld minder vaak doorverwezen dan mannen, de diagnosetijd voor (vrouwspecifieke) aandoeningen is langer en er wordt minder vaak een oorzaak voor de klachten gevonden. Betere diagnoses en behandeling voor vrouwengezondheid van alleen al vier van de meest voorkomende aandoeningen bij vrouwen kan de samenleving minimaal 7,6 miljard euro per jaar opleveren.1 Naast de maatschappelijke kosten zorgen deze aandoeningen er ook voor dat de beschikbare capaciteit niet optimaal wordt benut. Momenteel zijn de tekorten aan personeel in essentiële beroepen zoals zorg en onderwijs een van de belangrijkste problemen voor onze maatschappij met verstrekkende economische gevolgen. Door meer aandacht te besteden aan vrouwengezondheid zal in belangrijke mate onnodig ziekteverzuim afnemen, maar ook zullen de carrièrekansen

1 https://www.womeninc.nl/wp-content/uploads/2024/03/Kosten-Baten-Analyse-WOMEN-Inc.pdf

kst-36725-XVI-10

ISSN 0921 - 7371 's-Gravenhage 2025

van vrouwen verbeteren en de sociaaleconomische man-vrouw verschillen afnemen.

De Kamer heeft om deze redenen vorig jaar de motie Dobbe c.s.2 aangenomen, waarmee de regering werd verzocht «om een nationale strategie vrouwengezondheid op te stellen en daarbij ook aandacht te besteden aan de interactie met andere vormen van ongelijkheid, zoals sociaaleconomische gezondheidsverschillen, en deze voor het zomerreces van 2025 met de Kamer te delen». Om deze nationale strategie tot een succes te maken is het volgens indiener essentieel dat zoveel mogelijk vrouwen hier zelf ook bij betrokken worden, naast de betrokkenheid van onderzoekers en experts. Daarbij kan worden gekeken naar de aanpak in Engeland, waar in een nationale open enquête bijna 100.000 reacties van vrouwen en meer dan 400 aanbevelingen vanuit organisaties en experts werden opgehaald. Een vergelijkbare nationale enquête, waarbij kwalitatieve en kwantitatieve onderzoeksmethoden worden gecombineerd zou ook in de Nederlandse context heel nuttig zijn.

Een dergelijke grootschalige enquête kan echter enkel worden opgezet als hier ook budget voor beschikbaar is. Indiener stelt hiervoor een budget van € 0,5 miljoen voor. Zij wijzen erop dat het hierbij expliciet niet gaat om de uitvoering van de strategie, enkel voor de uitvoering van de enquête. Voor de uitvoering van de strategie zal bij het opstellen daarvan het noodzakelijke budget moeten worden bepaald.

De dekking van dit amendement wordt gevonden in de niet-juridisch verplichte middelen onder begrotingsartikel 4 Zorgbreed beleid.

Dobbe

2 Kamerstuk 31 765, nr. 862

Tweede Kamer, vergaderjaar 2024-2025, 36 725 XVI, nr. 10

2


 
 
 

3.

Meer informatie

 

4.

EU Monitor

Met de EU Monitor volgt u alle Europese dossiers die voor u van belang zijn en bent u op de hoogte van alles wat er speelt in die dossiers. Helaas kunnen wij geen nieuwe gebruikers aansluiten, deze dienst zal over enige tijd de werkzaamheden staken.

De EU Monitor is ook beschikbaar in het Engels.