Mr. D.A. Delprat

foto Mr. D.A. Delprat
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Met dank overgenomen van Parlement.com.

VVD-senator. Deftige, zeer welgestelde Amsterdamse reder, die in auto met chauffeur reed en een kunstverzamelaar was. Grote man van de Amsterdamse Kamer van Koophandel met vele functies in het bedrijfsleven. Was in Nederlands-Indië lid van de Volksraad. Als internationaal zakenman behartigde hij de belangen van Amsterdam. Hield zich als Eerste Kamerlid bezig met uiteenlopende onderwerpen en was ondervoorzitter van de Senaat. Werd later erelid van de VVD.

VVD
in de periode 1958-1969: lid Eerste Kamer

1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Daniël Appolonius

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 10 januari 1890

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 20 maart 1988

2.

Partij/stroming

partij(en)
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie)

3.

Hoofdfuncties/beroepen (5/8)

  • lid Volksraad van Nederlands-Indië, van 5 maart 1921 tot april 1927
  • directeur N.V. Stoomvaart Maatschappij "Nederland", van april 1927 tot januari 1957
  • voorzitter Raad van Bestuur N.V. "Koninklijke Java-China Pakketvaart Maatschappij"
  • voorzitter Raad van Bestuur N.V. KPM (Koninklijke Pakketvaart Maatschappij)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 18 maart 1958 tot 16 september 1969

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Nevenfuncties (2/27)

  • plaatsvervangend voorzitter Centraal Instituut ter bevordering van de buitenlandse handel, omstreeks 1958
  • lid Bankraad, van 25 augustus 1959 tot 25 augustus 1961

afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • lid College van Senioren (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 12 december 1967 tot 16 september 1969
  • tweede ondervoorzitter Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 12 december 1967 tot 16 september 1969

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erevoorzitter Kamer van Koophandel te Amsterdam

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Eerste Kamer vooral bezig met justitie, economische zaken, sociale zaken en verkeer en waterstaat

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Oudste lid in jaren van de Eerste Kamer in de periode 1963-1969

uit de privésfeer
  • Zijn vader was curator van de Universiteit van Amsterdam
  • Zijn eerste echtgenote was een dochter van de graficus en kunstschilder Jan Veth
  • Zijn tweede, 45 jaar jongere, echtgenote was grootmeesteres van koningin Juliana en koningin Beatrix

anekdotes en citaten
  • Hij was een deftige Amsterdamse reder, die zich in zijn eigen auto met chauffeur liet vervoeren en daarbij een zwarte bolhoed droeg. Na afloop van de vergadering reed de communistische senator Leen Seegers niettemin met hem terug naar Amsterdam.

verkiezingen
  • Was in 1956 kandidaat in en werd in 1963 gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

9.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
  • Persoonlijkheden in het Koninkrijk der Nederlanden in woord en beeld (1938)
  • Wie is dat? 1956
  • NRC Handelsblad, 23 maart 1988

archivalia
archief-Delprat, Nationaal Archief (2.21.050)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.