Mr. A.J.W. Farncombe Sanders

foto Mr. A.J.W. Farncombe Sanders
bron: Het Utrechts Archief
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Onderwijsinspecteur uit Utrecht die tien jaar Tweede Kamerlid voor het district Haarlem was. Maakte voor hij in de Kamer kwam deel uit van de Grondwetscommissie-Heemskerk i. Behoorde tot de vooruitstrevende liberalen en was voorstander van kiesrechtuitbreiding en tegenstander van hoge defensie-uitgaven. Publiceerde vooral over onderwijsvraagstukken en voerde daarover ook regelmatig het woord in de Kamer. Sprak daarnaast ook onder meer over kiesrecht en Surinaamse zaken.

Liberale Unie, vooruitstrevende kamerclub
in de periode 1886-1896: lid Tweede Kamer

1.

Voornamen

Antoine Jacob Willem

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Medemblik, 22 juli 1833

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 7 september 1896

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • liberaal
  • Takkiaan, 1894

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • Kiesrecht-Kamerclub, van september 1893 tot april 1894
  • Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van mei 1894 tot 7 september 1896

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/8)

  • inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Utrecht, van 1 januari 1859 tot 1 december 1868
  • lid gemeenteraad van Utrecht, van 5 september 1861 tot 1 januari 1870
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Haarlem)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Haarlem)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Haarlem)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 22 mei 1894 tot 7 september 1896 (voor het kiesdistrict Haarlem)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Utrecht, tot januari 1870
  • lid Staatscommissie inzake de Grondwetsherziening (Staatscommissie-J. Heemskerk), van 11 mei 1883 tot 18 maart 1885

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer over onderwijsaangelegenheden, binnenlandse zaken, het kiesrecht, belastingen en Koloniale zaken (Suriname)

opvallend stemgedrag (0/7)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Anti-militarist

uit de privésfeer
  • Was in 1869 van zijn gezondheid langdurig afwezig als gemeenteraadslid
  • Zijn echtgenote was een nichtje van H.R.W. en J.K. baron van Goltstein
  • Liet vrijwel zijn hele vermogen na aan de Nederlands Hervormde Kerk

verkiezingen (3/6)
  • Versloeg in 1888 I.A. Levy (lib.) en S. baron van Heemstra (arp)
  • Versloeg in 1891 J.A. van Gilse (lib.) en H. van Blaackeren (arp)
  • Werd in 1894 verslagen door de anti-takkiaan jhr. J. Röell (lib.). Versloeg bij naverkiezingen jhr. A.P.C. van Karnebeek (cons.-lib.).

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.