Prof.Mr. J.W.M. (Hans) Engels

foto Prof.Mr. J.W.M. (Hans) Engels
Naar de originele foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Eerstekamer.nl
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Rechtsgeleerde van D66-huize die als wetenschapper en politicus in de voetstappen van zijn leermeester Jan Vis i stapte. Was docent staatsrecht en later bijzonder hoogleraar gemeenterecht/gemeentekunde (Thorbecke-leerstoel) in Leiden en bijzonder hoogleraar 'rechten decentrale overheden' (Oppenheim-leerstoeel) in Groningen. Kwam in 2004 in de Eerste Kamer en werd in 2010 fractievoorzitter, een functie die hij in 2018-2019 nog eens bekleedde. Sprak veelvuldig in debatten over binnenlands bestuur en constitutioneel bestel, maar ook over justitiële onderwerpen, zorg en integratie. Was voorzitter van de vaste commissie voor Binnenlandse Zaken en Hoge Colleges van Staat/Algemene Zaken en Huis der Koningin. Van september 2018 tot 1 januari 2021 was hij waarnemend burgemeester van Loppersum.

D66
in de periode 2004-2019: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Johannes Wilhelmus Maria (Hans)

geboorteplaats en -datum
Emmeloord (Noordoostpolder), 21 augustus 1951

2.

Partij/stroming

partij(en)
D66 (Democraten 66), vanaf 1988

3.

Hoofdfuncties/beroepen (8/12)

  • lid gemeenteraad van Tynaarlo, van januari 1998 tot januari 1999
  • lid Provinciale Staten van Drenthe, van 13 april 1999 tot september 2004
  • bijzonder hoogleraar gemeenterecht/gemeentekunde (Thorbecke-leerstoel), Universiteit Leiden, van 2001 tot 1 januari 2014, opmerking: 17 dec.
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 september 2004 tot 11 juni 2019
  • fractievoorzitter D66 Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 22 juni 2010 tot 7 juni 2011
  • bijzonder hoogleraar 'recht decentrale overheden' (Oppenheim-leerstoel), Rijksuniversiteit Groningen, van 1 januari 2014 tot 1 juni 2018
  • fractievoorzitter D66 Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 26 juni 2018 tot 11 juni 2019
  • waarnemend burgemeester van Loppersum, van 1 oktober 2018 tot 1 februari 2021

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Nevenfuncties

huidige (2/3)
  • voorzitter Raad van Commissarissen N.V. Port of Harlingen, vanaf november 2017
  • voorzitter adviescommissie werking art. 57 van de Grondwet, vanaf 21 april 2023

vorige (2/13)
  • informateur collegevorming gemeente Arnhem, maart 2014
  • redacteur tijdschrift "Bestuurswetenschappen", van 1 januari 2009 tot 1 juli 2018

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/8)
  • lid College van Senioren (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 26 juni 2018 tot 11 juni 2019
  • vicevoorzitter vaste commissie voor Koninkrijksrelaties (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 25 september 2018 tot 11 juni 2019

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Promoveerde bij de hoogleraren A.M. Donner en J.J. Vis

verkiezingen
  • Werd in 2007 dankzij voorkeurstemmen herkozen als Eerste Kamerlid. In de Staten van Groningen, Zuid-Holland en Limburg brachten leden hun stem op hem uit.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.