A.M.V. (Arda) Gerkens

foto A.M.V. (Arda) Gerkens
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: SP / Nynke Vissia
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Arda Gerkens (1965) was van 14 mei 2013 tot 13 juni 2023 Eerste Kamerlid voor de SP i. In de periode 2002-2010 was zij Tweede Kamerlid. Zij was onder meer woordvoerster verkeer, justitie en cultuur (popmuziek) en ICT. In 2008-2010 was zij tweede ondervoorzitter van de Tweede Kamer. Mevrouw Gerkens was eerder onder meer lerares, jongerenwerkster en hoofd personeelzaken bij Milieudefensie. Mevrouw Gerkens was voorzitter van de commissie voor Economische Zaken en Klimaat/Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit i en sinds 2021 eerste ondervoorzitter (in 2019-2021 tweede). In de Kamer hield zij zich bezig met volksgezondheid en welzijn, economische zaken en klimaat en Koninkrijksrelaties.

SP
in de periode 2002-2023: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Ardina Meinoutje Vera (Arda)

geboorteplaats en -datum
Naarden, 5 juni 1965

2.

Partij/stroming

partij(en)
SP (Socialistische Partij), vanaf 1996

3.

Hoofdfuncties/beroepen (6/14)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 mei 2002 tot 17 juni 2010
  • directeur computervereniging HCC, van 1 juni 2011 tot 1 juni 2014
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 14 mei 2013 tot 13 juni 2023
  • lerares Nederlands. VIA Hageveld te Heemstede, van 1 januari 2015 tot juli 2015 (onderwijs aan hoogbegaafden bij College Hageveld)
  • directeur Meldpunt Kinderporno op het internet, van 2 februari 2015 tot 1 september 2023
  • voorzitter bestuur Autoriteit online terroristisch en kinderpornografisch materiaal, vanaf 1 september 2023

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Nevenfuncties

huidige
  • voorzitter Stichting Transitie IJsselmeer, vanaf 15 maart 2015
  • voorzitter federatiebestuur NVPI (Nederlandse Vereniging van Producenten en Importeurs van beeld- en geluidsdragers), vanaf 15 juli 2020

vorige (2/9)
  • voorzitter Inhope, van 15 mei 2016 tot juni 2018
  • voorzitter 12PLUS-groep IPU (Interparlementaire Unie), vanaf 26 oktober 2020

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/10)
  • eerste ondervoorzitter Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 9 maart 2021 tot 13 juni 2023
  • voorzitter tijdelijke commissie Actualisering reglement van orde (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 19 april 2022 tot 16 mei 2023

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Bracht in 2005 de initiatiefnota "Oorstrelend en Hartveroverend - kwaliteit en diversiteit in de Nederlandse Popmuziek" uit (30.231)
  • Interpelleerde op 5 oktober 2005 minister Peijs over de informatievoorziening aan de Kamer over de hogere kans op ongevallen op het spoor
  • Diende in 2008 een initiatiefwetsvoorstel in over voorschriften voor de doorverkoop van toegangskaarten (sport en cultuur). In september 2008 werd Nicolien van Vroonhoven-Kok medeverdediger van het voorstel. Het voorstel werd in 2010 aanvaard door de Tweede Kamer. (31.461)

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was vanwege zwangerschap afwezig van juni tot en met september 2003
  • Werd in 2011 gekozen tot Eerste Kamerlid, maar nam haar benoeming niet aan
  • Was in 2018 als enige afwezig bij de stemming over het initiatiefwetsvoorstel-Dijkstra over de automatische donorregistratie. Zij was op persoonlijke gronden tegen, maar wilde niet tegen de partijlijn in stemmen., opmerking: religieuze reden

uit de privésfeer
  • Beide ouders waren ondernemer en gemeenteraadslid, opmerking: moeder in Bussum

verkiezingen
  • Stond op de ontwerp-kandidatenlijst voor de Eerste Kamerverkiezingen 2023 op nummer 5, maar trok zich terug

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.