Dr. J. (Josep) Borrell Fontelles - EU monitor

EU monitor
Donderdag 12 december 2019
kalender
foto Dr. J. (Josep) Borrell Fontelles vergrootglas
bron: Wikimedia Commons
Met dank overgenomen van Europa Nu.

Josep Borrell Fontelles (1947) is sinds 1 december 2019 Hoge Vertegenwoordiger voor buitenlands beleid en veiligheid en vicevoorzitter van de Europese Commissie (commissaris voor een sterker Europa in de wereld). De Spanjaard Borrell is sociaaldemocraat en was minister van Openbare Werken en Vervoer onder Felipe Gonzalez. In 2004-2007 was hij voorzitter van het Europees Parlement en in 2018 werd hij minister van Buitenlandse Zaken. Hij is opgeleid als ingenieur en econoom en was onder meer hoogleraar.

in de periode 2019-heden: lid Europese Commissie, Hoge Vertegenwoordiger gemeenschappelijk buitenlands en veiligheidsbeleid

1.

Voornaam (roepnaam)

(Josep)

2.

Personalia

land
Spanje

geboorteplaats en -datum
La Pobla de Segur, 24 april 1947

3.

Partij/stroming

partij
PSOE (Partido Socialista Obrero EspaŮol, Sociaaldemocratische Arbeiderspartij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • werkzaam in Kibboets Gal On (IsraŽl), 1969
  • docent wiskunde Hogere Technische Luchtvaarttechniek, Universidad Complutense de Madrid, van 1972 tot 1982
  • lector bedrijfseconomie, Universiteit van Valladolid, van 1975 tot 1982
  • werkzaam bij Cepsa als systeemanalyst
  • lid gemeenteraad van Majadahonda, vanaf 1979
  • secretaris-generaal voor begroting en openbare uitgaven, ministerie van Economie en FinanciŽn, van 1982 tot 1984
  • staatssecretaris van FinanciŽn, van 1 februari 1984 tot 12 maart 1991
  • lid Kamer van Afgevaardigden, van 15 juli 1986 tot 2 april 2004
  • minister van Openbare Werken en Vervoer, van 12 maart 1991 tot 13 juli 1993 (kabinet-Gonzalez)
  • minister van Openbare Werken, Vervoer en Ruimtelijke Ordening, van 13 juli 1991 tot 5 mei 1996 (kabinet-Gonzalez)
  • lid Europees Parlement, van 13 juni 2004 tot 7 juni 2009
  • voorzitter Europees Parlement, van 20 juli 2004 tot 16 januari 2007
  • president Europees Universiteitsinstituut, van 12 december 2008 tot 2012
  • hoogleraar mededinging en regionale ontwikkeling, Universiteit van Lleida, van 2012 tot 2018
  • minister van Buitenlandse Zaken en Europese Samenwerking, van 7 juni 2018 tot november 2019 (kabinet-Sanchez)
  • lid en vicepresident Europese Commissie (voor een sterker Europa in de wereld) en Hoge Vertegenwoordiger voor het buitenlands en veiligheidsbeleid, vanaf 1 december 2014 (Commissie-Von der Leyen)

5.

Opleiding

hogerberoepsonderwijs
  • Hogeschool te Lleida

academische studie
  • industriŽle techniek, Universiteit van Barcelona
  • luchtvaarttechniek, Technische Universiteit van Madrid, van 1965 tot 1969
  • economie, Universidad Complutense de Madrid, vanaf 1969
  • toegepaste wiskunde, Stanford University te Palo Alto (Cal., VS)
  • Fulbright-programma

post-academisch onderwijs
  • energie-economie, Institut FranÁais de Pťtrole te Parijs
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieŽn betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.