B. (Bibi) Netanyahu - EU monitor

EU monitor
Vrijdag 22 november 2019
kalender

B. (Bibi) Netanyahu

foto B. (Bibi) Netanyahu vergrootglas
Met dank overgenomen van Europa Nu.

Bibi Netanyahu (1949) is sinds maart 2009 minister-president van IsraŽl. Eerder was hij dat in 1996-1999. Hij is leider van de Likud, de centrumrechtse partij van IsraŽl. Netanyahu was aanvankelijk diplomaat en tussen 2002 en 2005 minister van Buitenlandse Zaken en van FinanciŽn.

in de periode 2009-heden: minister-president (niet EU-land)

1.

Voornaam (roepnaam)

Benjamin (Bibi)

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
Zijn vader heette oorspronkelijk "Mileikowsky"

land
IsraŽl

geboorteplaats en -datum
Cela, Tel Aviv, 21 oktober 1949

3.

Partij/stroming

partij
Likud (eenheid) (centrumrechts)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • officier (kapitein) in het IsraŽlische leger, van 1967 tot 1972 (bij het elitekorps Sayeret Maktal)
  • wetenschappelijk medewerker Boston Consulting Group, vanaf 1976
  • lid Raad van Bestuur RIM Industries Ltd., tot 1982
  • plaatsvervangend zaakgelastigde IsraŽlische ambassade in Washington, van 1982 tot 1984
  • ambassadeur bij de Verenigde Naties, van 1984 tot 1988
  • lid parlement (Knesset), vanaf 1988
  • onderminister van Buitenlandse Zaken, van 1988 tot 1993
  • leider Likud, van 1993 tot 1999
  • minister-president, van 18 juni 1996 tot 6 juli 1999
  • minister van Huisvesting en Wederopbuw, van 18 juni 1996 tot 6 juli 1999
  • minister van Wetenschap, van 18 juni 1996 tot 9 juli 1997
  • consultant ondernemingen op technologisch gebied, van 1999 tot november 2002
  • minister van Buitenlandse Zaken, van 6 november 2002 tot 28 februari 2003 (kabinet-Sharon)
  • minister van FinanciŽn, van 28 februari 2003 tot 9 augustus 2005 (kabinet-Sharon)
  • leider Likud, vanaf 20 december 2005
  • lid parlement (Knesset), van december 2006 tot maart 2009 (leider van de oppositie)
  • minister-president, vanaf 31 maart 2009
  • minister van Volksgezondheid, vanaf 31 maart 2009

5.

Opleiding

voortgezet onderwijs
  • High School, Cheltenham (Penn., V.S.)

academische studie
  • architectuur (BS), MIT (Massachusetts Institute of Technology), tot 1975
  • management (MS), Sloan School of Management, tot 1977
  • politicologie, Harvard University en MIT

6.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Hij nam in augustus 2005 ontslag uit onvrede over het ontruimingsplan voor de Gaza-strook

uit de privťsfeer
  • Hij had Russische voorouders, die later naar de Verenigde Staten emigreerden
  • Zijn vader was hoogleraar Joodse geschiedenis
  • Hij is de eerste (en tot nu enige) IsraŽlische premier die na stichting van de staat IsraŽl is geboren
  • Zijn broer sneuvelde in 1976 tijdens de militaire actie in Entebe

7.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd (tweede huwelijk)

kinderen
  • 1 dochter (uit eerste huwelijk)
  • 2 zoons (uit tweede huwelijk)
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieŽn betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.