E. (Erik) Ziengs

foto E. (Erik) Ziengs
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Erik Ziengs
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Joviale Drentse ondernemer en bijna elf jaar Tweede Kamerlid voor de VVD. Was eigenaar van een groothandel in reclame- en sportartikelen en daarnaast zes jaar voorzitter van de VVD-Kamercentrale in Drenthe en drie jaar lid van de gemeenteraad van Assen. Hield zich in de Kamer bezig met milieu, bodem, vervoer (spoor, openbaar vervoer, fiets), markt en overheid en de Drank- en horecawet en was verder vier jaar voorzitter van de vaste commissie voor Binnenlandse Zaken. Als Kamerlid te typeren als een 'rusteloze' vertegenwoordiger van Noord-Nederland en van ondernemend Nederland. Sinds 2023 is hij voorzitter van Ondernemend Nederland.

VVD
in de periode 2010-2021: lid Tweede Kamer

1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Erik (Erik)

geboorteplaats en -datum
Hoogersmilde (gemeente Smilde), 27 september 1960

2.

Partij/stroming

partij(en)
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 1981

3.

Hoofdfuncties/beroepen

  • eigenaar/directeur handelsonderneming, van 1983 tot 1988
  • eigenaar/directeur groothandel in sport- en promotiekleding en reclame-beletteringsbedrijf "De Waard Sport en Reklame", vanaf 1988
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 juni 2010 tot 31 maart 2021
  • eigenaar Erik Ziengs advies, vanaf april 2021
  • voorzitter Ondernemend Nederland, vanaf 1 december 2023

4.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Nevenfuncties

huidige
  • voorzitter Liberale Club van 100 in Drenthe, vanaf 2010
  • lid Raad van Toezicht Internationaal Perscentrum "Nieuwspoort", vanaf februari 2015

vorige (2/7)
  • lid algemeen en dagelijks bestuur Internationaal Perscentrum "Nieuwspoort", van februari 2011 tot februari 2015
  • lid Adviesraad MKB Infra, van januari 2013 tot 10 maart 2015

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • voorzitter vaste commissie voor Binnenlandse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 23 november 2017 tot 31 maart 2021
  • rapporteur PHS (Programma Hoogfrequent Spoor) (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 11 april 2018 tot 31 maart 2021

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (3/4)
  • Bracht in 2015 een initiatiefnota uit over legionellaregelgeving (34.297)
  • Bracht in 2015 samen met Kees Verhoeven (D66) een initiatiefnota uit over de Wet Markt en Overheid (34.316)
  • Diende in 2018 een initiatiefwetsvoorstel in over het mogelijk maken van gemengd kleinhandelsbedrijf, onder meer door wijziging van de Drank- en Horecawet (34.961)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/5)
  • Zijn broer Berthold was Statenlid voor de VVD in Drenthe (2007-2011) en campagneleider bij drie verkiezingen in Drenthe
  • Zijn zoon Joël overleed in 2013 op 23-jarige leeftijd, opmerking: zelfmoord
  • Zijn vader was directeur van een agrarische handelsmaatschappij

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

In deze biografie zijn gegevens verwerkt tot 30 januari 2020.