Mr. M. (Michiel) van Nispen

foto Mr. M. (Michiel) van Nispen
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Maurits Gemmink (SP)
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Michiel van Nispen (1982) is sinds 2 april 2014 lid van de Tweede Kamerfractie van de SP i. Hij was daarvoor medewerker justitie van die fractie. Hij woont in Breda. Als Tweede Kamerlid houdt hij zich eveneens bezig met het justitiebeleid en daarnaast is hij woordvoerder sportbeleid. De heer Van Nispen is lid (en sinds 2024 voorzitter) van het Presidium i en van de parlementaire enquêtecommissie Fraudebeleid en Dienstverlening.

SP
in de periode 2014-heden: lid Tweede Kamer

1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Michiel (Michiel)

geboorteplaats en -datum
Breda, 14 oktober 1982

2.

Partij/stroming

partij(en)
SP (Socialistische Partij), vanaf 2003

3.

Hoofdfuncties/beroepen

  • medewerker advocatenkantoor, van 2004 tot 2007
  • medewerker justitie, SP-fractie Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 2007 tot 2 april 2014
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, vanaf 2 april 2014

4.

Partijpolitieke functies

overzicht
  • fractiesecretaris SP Tweede Kamer der Staten-Generaal, vanaf 18 maart 2021

5.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid commissie ex. art. 9 Wet ministeriële verantwoordelijkheid inzake onderzoek schending vertrouwelijkheid CIVD (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 18 november 2015 tot 28 januari 2016
  • lid werkgroep Herziening reglement van orde (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 13 maart 2018 tot februari 2021
  • lid Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), vanaf 14 april 2021
  • ondervoorzitter tijdelijke commissie Fraudebeleid en Dienstverlening (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 7 juli 2021 tot 1 februari 2022
  • ondervoorzitter parlementaire enquêtecommissie Fraudebeleid en Dienstverlening (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 1 februari 2022 tot 31 januari 2024
  • ondervoorzitter vaste commissie voor Justitie en Veiligheid (Tweede Kamer der Staten-Generaal), vanaf 4 februari 2022
  • rapporteur Innovatiewet Strafvordering (Tweede Kamer der Staten-Generaal), vanaf mei 2022
  • voorzitter parlementaire enquêtecommissie Fraudebeleid en Dienstverlening (Tweede Kamer der Staten-Generaal), vanaf 31 januari 2024

6.

Opleiding

voortgezet onderwijs
  • v.w.o., Nassau Scholengemeenschap te Breda, van 1994 tot 2000

academische studie
  • Nederlands recht: privaatrecht, Universiteit van Tilburg, van 2000 tot 2004

postacademisch onderwijs
  • internationaal en Europees publiekrecht (Master), van 2006 tot 2007

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Bracht in 2014 een initiatiefnota uit over een overheidsfonds voor onderzoek naar 'justitiële dwalingen' (34.113)
  • Diende in 2016 een motie van wantrouwen in tegen minister Van der Steur vanwege zijn optreden in de affaire-Maat. De motie kreeg steun van SP, PVV, Partij voor de Dieren, 50PLUS en Groep-Bontes/Van Klaveren.
  • Diende in 2016 een initiatiefwetsvoorstel in over de kwalificatie van docenten en het vaststellen van een minimum aantal uren voor wat betreft bewegingsonderwijs (34.420)
  • Diende in 2016 een initiatiefwetsvoorstel in over scheiding tussen de begroting van het ministerie van Veiligheid en Justitie en die van de Raad voor de rechtspraak. Het wetsvoorstel werd in 2018 verworpen door de Tweede Kamer. (34.618)
  • Lanceerde in 2018 een plan voor Huizen van het recht, waar op wijkniveau inwoners laagdrempelig advies over jurdische vragen en toegang tot de rechtspraak kunnen krijgen
  • Nam in 2019 van Nine Kooiman de (mede)verdediging over van een initiatiefwetsvoorstel over de strafbaarstelling van misbruik van prostitué(e)s die slachtoffer van mensenhandel zijn. Het wetsvoorstel is aangenomen. (34.091)
  • Bracht in 2021 een initiatiefnota uit over Huizen van Recht (35.974)
  • Interpelleerde op 10 februari 2022 minister Weerwind over het niet uitvoeren van een motie over een verbod op gokreclames
  • Bracht in 2022 de initiatiefnota 'Op naar een Sociaal Notariaat' uit (36.248)
  • Diende in 2023 samen met Rudmer Heerema (VVD) een initiatiefwetsvoorstel in over het zwemonderwijs (36.473)

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Verbleef in 2005 een half jaar in Zuid-Amerika, waar hij onder andere bij een Peruaans gastgezin woonde, de Spaanse taal leerde en vrijwilligerswerk deed
  • Was in 2010 13e op het NK-veldlopen

hobby's
  • hardlopen (liep de marathon van Rotterdam)
  • reizen

9.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

kinderen
3 zonen

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.