Amendement (gewijzigd/nader/vervangend); Gewijzigd amendement Heinen ter vervanging van nr. 5 over wijziging van de Comptabiliteitswet 2016 inzake het uitdrukkelijk en deugdelijk motiveren van uitgaven vooruitlopend op goedkeuring door de Staten-Generaal - Jaarverslag en slotwet Ministerie van Financiën en Nationale Schuld 2022

Dit gewijzigd amendement i is onder nr. 10 toegevoegd aan wetsvoorstel 36360 IX - Jaarverslag en slotwet Ministerie van Financiën en Nationale Schuld 2022.

1.

Kerngegevens

Officiële titel Jaarverslag en slotwet Ministerie van Financiën en Nationale Schuld 2022; Amendement (gewijzigd/nader/vervangend); Gewijzigd amendement van het lid Heinen ter vervanging van nr. 5 over wijziging van de Comptabiliteitswet 2016 inzake het uitdrukkelijk en deugdelijk motiveren van uitgaven vooruitlopend op goedkeuring door de Staten-Generaal
Document­datum 30-06-2023
Publicatie­datum 30-06-2023
Nummer KST36360IX10
Kenmerk 36360 IX, nr. 10
Externe link origineel bericht
Originele document in PDF

2.

Tekst

Tweede Kamer der Staten-Generaal

Vergaderjaar 2022-

2023

36 360 IX

Jaarverslag en slotwet Ministerie van Financiën en Nationale Schuld 2022

Nr. 10

GEWIJZIGD AMENDEMENT VAN HET LID HEINEN TER VERVANGING VAN DAT GEDRUKT ONDER NR. 5

Ontvangen 30 juni 2023

De ondergetekende stelt het volgende amendement voor:

Na artikel 3 wordt een artikel ingevoegd, luidende:

Artikel 3a

In artikel 2.27, tweede lid, van de Comptabiliteitswet 2016 wordt voor «oordeel» ingevoegd «gemotiveerde» en wordt na «daarover» ingevoegd «naar het onverwijlde oordeel van de Staten-Generaal deugdelijk».

Toelichting

Sinds het verantwoordingsonderzoek 2020 wordt door de Algemene Rekenkamer geconstateerd dat het kabinet te vaak en onnodig gebruik maakt van de uitzondering in art. 2.27 CW. Door uitgaven niet vooraf te laten toetsen door de Tweede en Eerste Kamer, wordt het parlementaire budgetrecht verzwakt. Dit amendement beoogt, in lijn met de aangenomen maar nog niet uitgevoerde motie Heinen c.s. (36 100, nr. 5), het gebruik van art. 2.27, tweede lid, CW meer te beperken tot daartoe noodzakelijke situaties en de rol van de Staten-Generaal bij het afwijken van normale begrotingsprocedures te versterken.

Dit amendement regelt dat de bewindspersoon gemotiveerd moet aangeven waarom uitstel van uitvoering van voorgenomen beleid totdat een begrotingswet is goedgekeurd niet in het belang van het Rijk is en regelt dat de Staten-Generaal moeten aangeven of zij zich daarover deugdelijk geïnformeerd achten. De verantwoordelijk bewindspersoon motiveert bij het informeren van de Staten-Generaal wat volgens de regering een redelijke termijn is voor het oordeel van de Staten-Generaal. Vanwege de spoedeisendheid die gepaard gaat met de toepassing van art. 2.27, tweede lid, CW dienen beide kamers der Staten-Generaal daarover onverwijld een besluit te nemen. Met dit amendement is beoogd dat de Staten-Generaal het oordeel of zij deugdelijk geïnformeerd zijn

kst-36360-IX-10 ISSN 0921 - 7371 's-Gravenhage 2023

spoedig kenbaar maken, binnen een termijn die niet strijdig is met het bereiken van het beoogde doel. Als de Staten-Generaal zich niet deugdelijk geïnformeerd achten, kan de bewindspersoon niet overgaan tot uitvoering van het voorgenomen beleid.

In lijn met de tussen Tweede Kamer en Minister van Financiën gemaakte informatieafspraken (naar aanleiding van de motie Heinen c.s., 36 200, nr. 174), dient de bewindspersoon het belang van het Rijk, de spoedeisendheid en de noodzaak tot afwijking van de reguliere suppletoire begrotingsprocedure te motiveren. Deze aspecten betrekken de Staten-Generaal vervolgens bij hun oordeel over de vraag of zij zich deugdelijk geïnformeerd achten.

Heinen

Tweede Kamer, vergaderjaar 2022-2023, 36 360 IX, nr. 10 2


 
 
 

3.

Meer informatie

 

4.

EU Monitor

Met de EU Monitor volgt u alle Europese dossiers die voor u van belang zijn en bent u op de hoogte van alles wat er speelt in die dossiers. Helaas kunnen wij geen nieuwe gebruikers aansluiten, deze dienst zal over enige tijd de werkzaamheden staken.

De EU Monitor is ook beschikbaar in het Engels.