Nader gewijzigd amendement Claassen/De Korte ter vervanging van nr. 16 over een opt-out voor de verwerking van medische gegevens van patiënten - Hoofdinhoud
Dit nader gewijzigd amendement i is onder nr. 34 toegevoegd aan wetsvoorstel 36278 - Wet kwaliteitsregistraties zorg.
Inhoudsopgave
Officiële titel | Nader gewijzigd amendement van de leden Claassen en De Korte ter vervanging van nr. 16 over een opt-out voor de verwerking van medische gegevens van patiënten |
---|---|
Documentdatum | 09-05-2025 |
Publicatiedatum | 09-05-2025 |
Kenmerk | 36278, nr. 34 |
Externe link | origineel bericht |
TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL
2
Vergaderjaar 2024-2025
36 278
Wijziging van de Wet kwaliteit, klachten en geschillen zorg in verband met het regelen van regie op kwaliteitsregistraties in de zorg en grondslagen om ten behoeve van die kwaliteitsregistraties bijzondere persoonsgegevens te kunnen verwerken (Wet kwaliteitsregistraties zorg)
Nr. 34
nader gewijzigd AMENDEMENT VAN de leden Claassen en de korte ter vervanging van dat gedrukt onder nr. 16
Ontvangen 9 mei 2025
De ondergetekenden stellen het volgende amendement voor:
I
Na artikel I wordt een artikel ingevoegd, luidende:
ARTIKEL IA
Artikel 11q van de Wet kwaliteit, klachten en geschillen zorg wordt als volgt gewijzigd:
-
1.Aan het eerste lid wordt, onder vervanging van “; en” aan het slot van onderdeel b door een puntkomma en de punt aan het slot van onderdeel c door “; en”, een onderdeel toegevoegd, luidende:
-
d.de cliënt waarop de gegevens betrekking hebben, niet heeft aangegeven bezwaar te hebben tegen de verstrekking van zijn gegevens.
-
2.Er wordt een lid toegevoegd, luidende:
-
4.De zorgaanbieder informeert zijn cliënten voorafgaand aan de verstrekking van de gegevens, bedoeld in het eerste lid, aanhef, over de mogelijkheid om bezwaar tegen de verstrekking van zijn gegevens te maken.
II
Artikel IV wordt als volgt gewijzigd:
-
1.Na “Deze wet treedt” wordt ingevoegd “, met uitzondering van artikel IA,”.
-
2.Er wordt een zin toegevoegd, luidende: Artikel IA treedt in werking één jaar na de inwerkingtreding van artikel I, onderdeel D.
Toelichting
Het doel van het wetsvoorstel is om een wettelijke grondslag te creëren voor kwaliteitsregistraties en hun gegevensverwerkers om (bijzondere) persoonsgegevens (onder andere medische gegevens van cliënten/patiënten) te mogen verwerken zonder toestemming van de cliënt/patiënt. De indieners zijn echter van mening dat cliënten/patiënten een bepaalde zeggenschap dienen te houden over hun medische gegevens wanneer deze zonder dat er sprake is van een behandelrelatie worden gebruikt door private partijen. Dit amendement zorgt voor een opt-out regeling, waarmee cliënten/patiënten de mogelijkheid krijgen om ‘nee’ te zeggen tegen het verwerken van hun medische gegevens. Zorgaanbieders dienen cliënten/patiënten op grond van de AVG te informeren over de wijze waarop hun medische gegevens worden verwerkt en welke rechten de cliënt in deze context heeft. Het amendement regelt in lijn daarmee ook een verplichting voor de zorgaanbieders om zijn cliënten te informeren over de mogelijkheid om bedenkingen te uiten tegen de verstrekking van zijn persoonsgegevens ten behoeve van de kwaliteitsregistratie. De met dit amendement voorgestelde opt-out regeling treedt één jaar later in werking zodat de opt-out regeling op redelijke wijze afgestemd kan worden met de implementatie van de EHDS. Bij vertraging van de invoering daarvan is tevens geborgd dat dit niet leidt tot een te grote periode waarin de uitgangspunten van de opt-out niet effectief zijn.
Claassen
De Korte