Amendement Rajkowski over een verplichte ziektekostenzekering voor nareizende gezinsleden

Dit amendement i is onder nr. 31 toegevoegd aan wetsvoorstel 36703 - Wet invoering tweestatusstelsel i.

1.

Kerngegevens

Officiële titel Amendement van het lid Rajkowski over een verplichte ziektekostenzekering voor nareizende gezinsleden
Document­datum 24-06-2025
Publicatie­datum 24-06-2025
Kenmerk 36703, nr. 31
Externe link origineel bericht

2.

Tekst

TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL

2

Vergaderjaar 2024-2025

36 703

Wijziging van de Vreemdelingenwet 2000 in verband met de introductie van een tweestatusstelsel en het aanscherpen van de vereisten bij nareis (Wet invoering tweestatusstelsel)

Nr. 31

AMENDEMENT VAN HET LID RAJKOWSKI

Ontvangen 24 juni 2025

De ondergetekende stelt het volgende amendement voor:

In artikel I, onderdeel D, wordt aan het voorgestelde artikel 29a, derde lid, onder vervanging van de punt aan het slot van onderdeel c door een puntkomma, een onderdeel toegevoegd, luidende:

  • d. 
    de vreemdeling beschikt over een toereikende ziektekostenverzekering voor hemzelf en de te zijnen laste komende meerderjarige gezinsleden.

Toelichting

Omdat Nederland een eenstatusstelsel kent, zijn op dit moment de voorwaarden voor gezinshereniging voor verdragsvluchtelingen en subsidiair beschermden hetzelfde. Deze gelijktrekking vloeit niet voort uit een internationale- of Europeesrechtelijke verplichting. De gunstigere voorwaarden die de Europese Gezinsherenigingsrichtlijn toekent aan erkende vluchtelingen hoeven namelijk niet toegekend te worden aan subsidiair beschermden.

Dit wetsvoorstel herintroduceert het tweestatusstelsel in Nederland. Hiermee is dit ook het juiste moment om strengere voorwaarden te introduceren waar nareizende gezinsleden van subsidiair beschermden aan moeten voldoen. Hoewel dit wetsvoorstel hier een eerste stap in zet, is deze stap volgens indiener nog onvoldoende om grip te krijgen op de instroom van nareizigers. Daarom introduceert indiener met dit amendement de eis dat een subsidiair beschermde, om meerderjarige gezinsleden in het kader van nareis over te laten komen, moet beschikken over een ziektekostenverzekering die zowel dekkend is voor hemzelf als voor zijn meerderjarige gezinsleden.

Op grond van de Zorgverzekeringswet In Nederland is elke ingezetene op dit moment verplicht om een zorgverzekering af te sluiten. Subsidiair beschermden die als statushouder in Nederland ingezetene zijn, zijn dus ook verplicht om bij verblijf in Nederland een Nederlandse zorgverzekering af te sluiten. Door deze verplichting uit te breiden naar meerderjarige nareizende gezinsleden wordt aangesloten bij de gedachte achter de middelen- en huisvestingseis: subsidiair beschermden moeten zelf in staat zijn om voor hun gezinsleden te zorgen. Daarnaast voorkomt dit vereiste dat meerderjarige nareizigers van subsidiair beschermden meteen een beroep doen op ons socialezekerheidsstelsel.

Rajkowski


 
 
 

3.

Meer informatie

 

4.

EU Monitor

Met de EU Monitor volgt u alle Europese dossiers die voor u van belang zijn en bent u op de hoogte van alles wat er speelt in die dossiers. Helaas kunnen wij geen nieuwe gebruikers aansluiten, deze dienst zal over enige tijd de werkzaamheden staken.

De EU Monitor is ook beschikbaar in het Engels.