Mr. U. (Ulysse) Ellian

foto Mr. U. (Ulysse) Ellian
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: VVD
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Ulysse Ellian (1988) is sinds 31 maart 2021 lid van de Tweede Kamerfractie van de VVD i. Na zijn rechtenstudie is hij werkzaam geweest als docent-onderzoeker privaatrecht aan de VU Amsterdam, en was hij daarna werkzaam als advocaat. De heer Ellian was tevens tot eind 2020 fractievoorzitter van de VVD in de gemeenteraad van Almere. Hij is van Iraanse afkomst en zoon van rechtsgeleerde Afshin Ellian. Als Kamerlid houdt de heer Ellian zich bezig met justitie (onder meer strafrecht, strafvordering, rechtsbijstand, familie- en personenrecht, auteursrecht, persoonsgegevens) en constitutionele zaken. HIj is lid van de enquêtecommissie kinderopvangtoeslag.

VVD
in de periode 2021-heden: lid Tweede Kamer

1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Ulysse (Ulysse)

geboorteplaats en -datum
Īrāncheh (Iran), 17 september 1988

2.

Partij/stroming

partij(en)
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie)

3.

Hoofdfuncties/beroepen

  • juridisch assistent, advocatenkantoor "Bierenbroodspot", van oktober 2006 tot februari 2010
  • docent/tuto Capita Selecta Studieondersteuning, van september 2009 tot mei 2011
  • docent-onderzoeker afdeling privaatrecht, Vrije Universiteit Amsterdam, van oktober 2011 tot december 2015
  • jurist, parlementaire enquêtecommissie Fyra Tweede Kamer der Staten-Generaal, van maart 2014 tot oktober 2015
  • lid gemeenteraad van Almere, van 20 mei 2014 tot 25 maart 2021
  • advocaat "Swart Advocaten" te Almere, vanaf januari 2017
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, vanaf 31 maart 2021

4.

Partijpolitieke functies

overzicht
  • fractievoorzitter VVD gemeenteraad van Almere, vanaf mei 2018

5.

Nevenfuncties

vorige
  • student-assistent Vrije Universiteit Amsterdam, van september 2010 tot september 2011
  • externe voorzitter Universitaire Studentenraad VU Amsterdam, van oktober 2012 tot maart 2014
  • hoofdredacteur tentamen aanbestedingsrecht, Nederlandse Orde van Advocaten, van maart 2015 tot mei 2015

afgeleide functies, presidia etc.
  • rapporteur Innovatiewet Strafvordering (Tweede Kamer der Staten-Generaal), vanaf mei 2022
  • ondervoorzitter Tijdelijke Commissie Corona (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 6 juli 2022 tot 26 september 2022
  • ondervoorzitter Commissie voor de Geloofsbrieven (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 8 juni 2023 tot 12 september 2023
  • voorzitter commissie voor het onderzoek van de geloofsbrieven (Tweede Kamer der Staten-Generaal), vanaf 12 september 2023

6.

Opleiding

voortgezet onderwijs
  • gymnasium, "Het Bakenparklyceum" te Almere, van 2003 tot 2006

academische studie
  • rechten, Vrije Universiteit Amsterdam, van 2006 tot 2011

postacademisch onderwijs
  • leergang Aanbestedingsrecht, Vrije Universiteit Amsterdam, 2012
  • basiskwalificatie onderwijs, Vrije Universiteit Amsterdam, 2013

stages e.d.
  • stage, Advocatenkantoor "Pels Rijcken & Droogleever Fortuijn", van juni 2012 tot juli 2012

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Nam in 2022 de verdediging van Malik Azmani over van een initiatiefwetsvoorstel inzake de mogelijkheid tot ontbinding van kerkgenootschappen als die een bedreiging vormen voor de democratische rechtsorde (34.465)
  • Diende in 2022 samen met Gert-Jan Segers (ChristenUnie) een initiatiefnota in over de aanpak van antisemitisme (37.272)
  • Diende in 2023 een initiatiefwetsvoorstel in over aanscherping van het EBI- en AIT-regime (36.457)

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Hij is een zoon van de rechtsgeleerde, filosoof en publicist Afshin Ellian
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.