V. (Valdis) Dombrovskis - EU monitor

EU monitor
Maandag 9 december 2019
kalender
foto V. (Valdis) Dombrovskis vergrootglas
Met dank overgenomen van Europa Nu.

Valdis Dombrovskis (1971) is sinds 1 november 2014 lid (en vicevoorzitter) van de Europese Commissie†i. In de Commissie-Von der Leyen is hij belast met financiŽle diensten. In de Commissie-Juncker†i was hij belast met euro en sociale dialoog. Sinds 15 juli 2016 was hij tevens belast met de portefeuille financiŽle stabiliteit, financiŽle dienstverlening en gezamenlijke kapitaalmarkt, overgenomen van de vertrokken Britse eurocommissaris Hill. Dombrovskis was van 12 maart 2009 tot 22 januari 2014 minister-president van Letland†i. De econoom en natuurkundige Dombrovskis is lid van de nationalistisch-centrumrechtse partij Jaunais Laiks. Eerder werkte hij bij enkele wetenschappelijke instituten. In 2002-2004 was hij minister van FinanciŽn en daarna tot 2009 lid van het Europees Parlement. Hij leidde vanaf 2009 twee opvolgende centrumrechtse kabinetten.

in de periode 2009-heden: lid Europese Commissie, vicevoorzitter Europese Commissie, regeringsleider/staatshoofd EU-land

1.

Voornaam (roepnaam)

(Valdis)

2.

Personalia

land
Letland

geboorteplaats en -datum
Riga (Socialistische Sovjet Republiek Letland, Sovjet-Unie), 5 augustus 1971

3.

Partij/stroming

partij
Jaunais Laiks ('Nieuwe Tijdperk-partij') (centrumrechts, nationalistisch)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • laboratoriumassistent, Johannes Gutenberg-Universitšt van Mainz, van 1995 tot 1996
  • wetenschappelijk medewerker, Instituut voor Natuurkunde, Universiteit van Letland, van 1997 tot 1998
  • wetenschappelijk onderzoeker, faculteit van elektrotechniek, Maryland University (VS), vanaf 1998
  • lid Parlement (Saeima), van 2002 tot 2004
  • minister van FinanciŽn, van 7 november 2002 tot 9 maart 2004 (kabinet-Repse)
  • lid Europees Parlement, van 2004 tot 2009 (in de EVP-fractie)
  • minister-president van Letland, van 12 maart 2009 tot 22 januari 2014
  • lid en vicevoorzitter Europese Commissie, belast met euro en sociale dialoog, van 1 november 2014 tot 1 december 2019 (Commissie-Juncker)
  • lid en vicevoorzitter Europese Commissie, belast met financiŽle stabiliteit, financiŽle dienstverlening en gezamenlijke kapitaalmarkt, van 15 juli 2016 tot 1 december 2019 (Commissie-Juncker)
  • lid en vicevoorzitter Europese Commissie, belast met financiŽle diensten inclusief de agenda "Economie die werkt voor mensen", vanaf 1 december 2019 (Commissie-Von der Leyen)

5.

Opleiding

academische studie
  • economie, Technische Universiteit van Riga, tot 1995
  • natuurkunde, Universiteit van Letland, tot 1996
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieŽn betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.