Parlement stemt in met associatieverdrag EU-Georgië

Met dank overgenomen van Europees Parlement (EP) i, gepubliceerd op donderdag 18 december 2014, 14:05.

Het Europees Parlement i heeft donderdag ingestemd met het associatieverdrag tussen de EU en Georgië. Het verdrag moet de politieke banden versterken en zorgen voor verdere economische samenwerking, onder meer door geleidelijke, wederzijdse opening van de markten.

Na eerdere verdragen met Oekraïne en Moldavië is het akkoord met Georgië - aangenomen met 490 stemmen voor, 76 tegen en 57 onthoudingen - het derde in een nieuwe reeks associatieverdragen waarvoor het Parlement zijn goedkeuring geeft.

"Met de ratificatie van het associatieverdrag door het Parlement, begint er een nieuw hoofdstuk in de relaties tussen de Europese Unie i en Georgië", aldus rapporteur Andrejs Mamikins i (S&D, LV). Hij roemt de vorderingen die Georgië heeft geboekt bij het doorvoeren van hervormingen. "We zijn blij met de hervormingen in het rechtssysteem die de democratische instituties in Georgië versterken en we steunen verdere democratische hervormingen in het land. Er is nog een lange weg te gaan, maar we hebben er alle vertrouwen in dat de Georgiërs vooruitgang blijven boeken. Dit is het moment waarop Europa i zijn steun moet uitspreken voor het Georgische volk."

Russische druk op Abchazië

In de een aanvullende resolutie - aangenomen met 491 stemmen voor, 84 tegen en 63 onthoudingen - benadrukken de Parlementariërs dat het associatieverdrag betrekking heeft op het hele Georgische grondgebied, inclusief de door Rusland bezette regio's Zuid-Ossetië en Abchazië.

EP-leden i veroordelen het sluiten van een zogenaamd "alliantie en strategische partnerschapsverdrag" tussen Abchazië en Rusland. Zij zien dit als een stap richting volledige annexatie van Abchazië door Rusland en roepen Rusland op dit terug te draaien.

Het Parlement stelt verder dat als Georgië zijn hervormingen doorzet en aan de voorwaarden voldoet, het land op termijn in aanmerking kan komen voor lidmaatschap van de EU. Daarvoor zijn wel verdere hervormingen nodig. Pluralisme, verdraagzaamheid, tolerantie, gerechtigheid, solidariteit en gelijkheid tussen mannen en vrouwen moeten dieper in de Georgische samenleving verankerd worden.

REF. : 20141212IPR01106


1.

Relevante EU dossiers